Kto by przypuszczał, że kiedykolwiek znajdę się na Borneo. Zawsze wydawało mi się to bardzo egzotyczne i odległe miejsce a prawdopodobieństwo wylądowania tutaj było naprawdę niewielkie, szczególnie biorąc pod uwagę ogrom destynacji które można na świecie odwiedzić.
Borneo w moim wyobrażeniu było wyspą pokrytą w większości gęstą Dżunglą z dzikimi zwierzętami i bujną roślinnością. Tak było jeszcze z 15 czy 20 lat temu. Teraz niestety 80% powierzchni zajmują plantacje palmy, z której produkuje się olej. Wielkie połacie dżungli zostało wykarczowane aby w jej miejsce zasadzić maszynki do robienia pieniędzy. Tym sposobem Malezja jest największym na świecie producentem oleju palmowego.
Całe szczęście są ludzie, którzy ocknęli się w odpowiednim momencie i zaczęli myśleć o ochronie tego co zostało tworząc m.in. centra rehabilitacji zwierząt oraz programy edukacyjne. Jeden z takich ośrodków zrobił na mnie takie wrażenie, że zaczęłam nawet rozważać czy nie zostać z nimi przez jakiś czas jako wolontariuszka. Jest to centrum ochrony najmniejszego na świecie niedźwiedzia malajskiego. Www.bsbcc.org.my. Otwarte dla odwiedzających dopiero w styczniu tego roku zostało utworzone w 2005 roku aby wyszukiwać trzymane jako maskotki niedźwiedzie, leczyć te, które tego wymagają, oswajać z ich naturalnym środowiskiem a następnie uwalniać do dżungli. Na ten ostatni krok potrzeba bardzo dużych nakładów finansowych, ponieważ trzeba założyć zwierzęciu specjalną obrożę, która bedzie monitorowała jego położenie, konieczne jest wynajęcie helikoptera aby przetransportować go tam gdzie nie ma cywilizacji. Pod koniec ubiegłego roku jeden z niedźwiedzi miał zostać uwolniony, ale z uwagi na problem z rządem oraz brak środków akcja została wstrzymana. W celu zebrania pieniędzy umożliwiono oglądanie rehabilitujących się miśków. Większość dotychczasowej pracy była wykonana przez wolontariuszy z całego świata, ponad 800 osób. Naprawdę imponujące. To tylko dowód na to, że każdy ma szansę na danie czegoś od siebie i naprawę kawałka planety. Nawet niewielki wkład ma ogromne znaczenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz